Żeby Polska była Polską

“Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

W naszej szkole 14 listopada uczniowi wraz z opiekunami przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. “Pociąg do wolności”, aby uczcić ten niezwykły dzień w dziejach Polski. Odśpiewano hymn, “Rotę”, “Pierwszą brygadę” i inne patriotyczne pieśni. Przeszliśmy kolejne stacje: Niewoli, Powstania: kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego, Pierwszej wojny światowej, aż do wyczekiwanej Wolności. Najmłodsi wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy “Kto ty jesteś?”

Uroczystość zakończyła się wymownymi słowami “Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście”.

niepodleglosc2